In Nederland zijn er ruim 1,7 miljoen sportvissers, in Almere zijn dat er ruim 6.200. Veel van hen zijn wekelijks en soms dagelijks aan de waterkant te vinden. Maar sportvissen is meer dan alleen die solistische visser aan de waterkant. Sportvissen is na voetval en tennis/padel de grootste sportbond van Nederland, een sport met veel verschillende disciplines voor jong en oud. Sportvissers geven om de natuur, het speelveld waar ze hun sport en hobby uitoefenen. Daarbij draait het niet alleen om het vangen van vis maar ook om de zorg voor het milieu en het dierenwelzijn. HSV Almere zet zich actief in voor een inclusieve en gezonde (lokale) samenleving door diverse doelgroepen te faciliteren om sportvisserij te beoefenen en te genieten van het buitenleven.
Natuurbeleving voor iedereen; niemand uitgezonderd
Als hengelsportvereniging hechten wij veel aan natuurbeleving en dat de natuur voor íedere inwoner van Almere eenvoudig toegankelijk is. Natuurbeleving vanaf een steiger is voor mindervalide inwoners het allermooiste, het gevoel alsof je in het water staat is goud waard. Blij waren we dan ook met de steiger die de gemeente onlangs aan de Fluittocht (Victoria Regiastraat – Almere Buiten) gerenoveerd heeft, deze leent zich uitstekend voor rolstoelgebruikers. Echter deze steiger is alleen via een trap bereikbaar…
We hebben een verzoek ingediend bij de gemeente om hier een hellingbaan aan te leggen om de steiger voor iedereen toegankelijk te maken. Om de ‘drempel’ te verlagen hebben we ook aangeboden om een financiële bijdrage te doen voor de aanleg.
Promotie loodvrij vissen bij wedstrijden
Al meerdere jaren motiveren we onze leden om loodvrij te vissen. Lood wordt door veel sportvissers gebruikt als verzwaring van de vislijn. Door verlies kan vislood in het milieu terecht komen. Lood is schadelijk voor mens en dier en hoort dus niet in de natuur thuis. Sportvisserij Nederland, de Unie van Waterschappen en de Rijksoverheid hebben de Samenwerkingsovereenkomst Sportvisserij Loodvrij 2022-2024 ondertekend. Daarmee krijgt de Green Deal Sportvisserij Loodvrij een vervolg en wordt de komende jaren verder gewerkt aan het terugdringen van loodgebruik in de sportvisserij.
Met financiële ondersteuning van Waterschap Zuiderzeeland en Raven Fishing promoten we het ‘loodvrij vissen’ bij deelnemers aan onze wedstrijden. Dit jaar hebben we voor iedere deelnemer aan een wedstrijd (voor zowel witvis als roofvis) een kennismakingspakketje met diverse soorten loodvervangers beschikbaar gesteld zodat ze bekend raken met loodalternatieven en sportvissers zelf kunnen ervaren welk loodalternatief bij hen het beste past.
Visstand onderzoek
In augustus heeft Sportvisserij Nederland op verzoek van ons bestuur een milieutechnisch onderzoek uitgevoerd in Tussen de Vaarten, dit ter voorbereiding van een visstandonderzoek dat in december wordt uitgevoerd. Er is gekeken naar doorzicht, zuurstofwaardes, PH waardes en de aanwezigheid van waterplanten en oeverplanten. Omdat aalscholvers regelmatig komen foerageren Tussen de Vaarten zou de aanleg van vissenbossen, jonge vis kunnen beschermen tegen deze predatoren. We wachten het onderzoek af en zullen daarna de gemeente inzicht geven hoe op deze plek de onderwaternatuur verbetert kan worden.
Opinieonderzoek over sportvissen in Flevoland
Uit recent opinieonderzoek dat is gedaan in opdracht van Sportvisserij Nederland in september 2024 blijkt dat op de vraag of de landelijke politieke sportvissen moet verbieden;
53% van de inwoners van Flevoland de hengelsport omarmt en tegen een verbod is. Bijna 40% neutraal staat tegenover de hengelsport en minder dan 5% van de Flevolandse bevolking is voor een lokaal verbod.
Samenvissen uitjes
Vanuit de Commissie Maatschappelijke Belang is Derk bij onze vereniging de spil die Samenvissen uitjes organiseert. Met regelmaat worden er visdagen georganiseerd voor senioren, mensen uit verzorgingshuizen, verstandelijk gehandicapten en mensen die om een andere beperking niet in staat zijn om zelfstandig naar de waterkant te gaan. Derek en zijn team va vrijwilligers doen dit geheel belangeloos. Het pure genieten van de deelnemers om te vissen in en genieten en van de natuur is onbetaalbaar.
Samenwerking Vogelhospitaal
In samenwerking met het Vogelhospitaal in Naarden hebben we een flyer gemaakt Vis gerust maar wel bewust om met name jeugd te informeren over hoe je voorkomt dat vogels verstrikt raken in visdraad en vishaken. En wat je moet doen als dit onverhoopt toch gebeurt. De flyer wordt gebruikt bij open dagen van het Vogelhospitaal en wordt ingezet als voorlichtingsmateriaal bij JeugdVISdagen. Ook is HSV Almere een vaste sponsor van het vogelhospitaal in Naarden. Hoe meer financiële ruimte het vogelhospitaal krijgt om gewonde vogels te verzorgen en ze weer snel terug uit te zetten in de natuur, hoe beter. Inmiddels wordt de flyer landelijk verspreid bij JeugdVISdagen.
Vang5-acties
Natuurbeleving zoals de natuur is bedoeld, dus zonder gekleurd plastic of ander afval. Bij onze wedstrijden en evenementen is de Vang5-actie een vast onderdeel. Ook bij Jeugdactvititeiten wordt spelenderwijs geleerd dat het van groot belang is om de waterkant vrij te houden van afval. Het principe van Vang5 is simpel, iedereen ruimt rondom zijn visstek vijf stuks afval op of zoekt vijf minuten lang naar afval. Voor de allerjongste vissertjes is dit jaar een bingokaart ontwikkeld om spelenderwijs te leren dat je je afval niet laat slingeren. Myrthe en Myron wonnen er ook nog een leuke prijs mee.
The post Sportvissen; zoveel meer dan vissen vangen appeared first on HSV Almere.
Source: HSVOG